Часът на Земята е най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на

...
Часът на Земята е най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на
Коментари Харесай

Грижата за мечките и хората във фокуса на Часа на Земята 2021

Часът на Земята е най-мащабната световна самодейност, отдадена на опазването на планетата. Тази пролет тя ще стане факт за 14-а поредна година в над 7000 града от 180 страни. В последната събота на март милиони хора от целия свят обичайно ще изгасят осветлението в домовете си сред 20:30 и 21:30 ч., отправяйки апел за стабилно и отговорно бъдеще.

Фокусът на интернационалната акция на WWF ще бъде върху опазването на биоразнообразието, което понижава с фрапантни темпове . Само за 50 години сме изгубили 68% от популациите на диви животни. Затова Часът на Земята в България ще обърне особено внимание на грижата за един емблематичен за нашите гори тип – кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните 10 години. В опит да противодейства на тази отрицателна наклонност, в края на 2020 г.  WWF съобщи желанието и упоритостта да започва дълготрайна научно-базирана стратегия за запазване на мечките и попречване на евентуални спорове с хората.

„ За голяма наша наслада над 2000 българи се отзоваха на апела ни за помощ и поддържаха основаването на Спасителен мечешки отряд от специалисти, който към този момент е на терен и работи сполучливо.   Сега задачата ни е да продължим да надграждаме започнатото, като проучим и оценим мечешките популации в Средна Стара Планина и в Западните Родопи, както и да предпазим локалните хора от нежелани срещи с тях “, сподели  Веселина Кавръкова, изпълнителен шеф на WWF България .

Каузата за опазването на мечките притегли към редиците на природозащитниците доста известни имена, измежду които Здрава Каменова, Ники Станоев, Диляна Попова, Керана и космонавтите, РДМК, Елена Сиракова.

Как WWF опазва мечките в България?

1.  Ако няма гори, няма да има и мечки, по тази причина опазването на местообитанията им от изсичане е от основно значение. WWF работи за опазването на вековните гори от нерегламентирана човешка интервенция.

2.  Престъпленията против природата са четвъртата най-доходоносна престъпна активност в света, генерираща доходи от 280 милиарда $ годишно. Затова WWF прави всичко допустимо престъпления като противозаконни сечи и бракониерство да бъдат установявани в точния момент, а отговорните да получават съответни наказания.

3.  WWF стартира работа с локалните общности, с цел да търси решения за дълготрайно попречване на спора сред хората и мечките. Така и Спасителният мечешки отряд ще може да се отзовава бързо и съответно при положение на нужда.

Всеки, който желае, може да стане покровител на мечка на wwf.bg/mechki.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР